Proč se vyplatí žít

16. prosince 2013 v 22:35 | Zapomenutelný
Naše generace by si měla konečně vytvořit vlastní umělecký směr.
Jsme generace ztracených, kteří ať už hledají, či nehledají, nemohou nic nalézt. Máme v sobě fantasknost romantiků a bolest realistů. Nevěříme v nic. Nic nemilujeme a vším pohrdáme, bráníme se předpojatosti. Přece se ale stále snažíme nalézt řád. Chceme něčeho dosáhnout, abychom našli své místo ve společnosti, abychom si mohli říct, že někam patříme, a být klidnější. Chceme zapadnout a být milováni.
Chceme si toho tolik říct, ale nikdy to nedokážeme. (Josef Škvorecký - Zbabělci)


Chceme, aby nás někdo pohladil po vlasech a řekl, že jsme na správné cestě. Že se snažíme a děláme to dobře. Že, ať už se stalo cokoli, nebyla to naše chyba, že nejsme na vině. Nedokážeme si odpustit sami, a tak hledáme někoho, kdo by to udělal za nás. Bráníme se zjištění, že to nikdo jiný nedokáže, že odpustit si může každý jen sám. Vzdorujeme pravdě. Procitáme, otevíráme oči, ale nelíbí se nám, co vidíme. Jsme dospělé děti. Dospělosti jsme nabyli příliš rychle a nevíme, co si s ní počít, tak se snažíme ji vrátit, ale tahle prodejna reklamace nepřijímá. Toužíme po svobodě, ale nedokážeme ji získat.
Svoboda neexistuje.
Děti se svou bezstarostností a zájmem poznávat svět jsou spoutány, omezeny jen na prostor, jaký jim byl vytyčen dospělými. Dospělí jsou omezováni jinými dospělými, vlastními dětmi nebo systémem.
Nastala doba, kdy žádný člověk nemůže být skutečně svobodný.
Zákony nám přikazují žít usedlým životem, pracovat, platit daně, dost nakupovat a nedělat problémy. Na všechno jsou pravidla a předem určené normy. Neděláme nic nového, protože nic nového neexistuje.
A tak popíráme existenci budoucnosti, nechceme se stát součástí systému, s nímž nesouhlasíme, ale v hloubi duše moc dobře víme, že není vyhnutí. Skončíme stejně jako všichni ostatní, skončíme v poutech, přikurtovaní k jednomu místu a neschopní se pohnout. Překročení se trestá. Neznalost neomlouvá. Přeroste-li strom normou určenou výšku, bude zkrácen a upraven tak, aby odpovídal předpisu.
Chci být volný.

Je v tomto případě smrt tím, co člověka osvobodí?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama